AKTUALNO: Bomo šole spet zaprli? Poglejte sta razkrila Beovićeva in Hojs: ”Če smo še pred dnevi govorili, da…”
Notranji minister Aleš Hojs je za Odmeve povedal, da je obalno kraška regija prej veljala za celo za nekakšen zgled upoštevanje ukrepov, danes pa se nevarno približuje celo črni fazi.
”Razmišljamo o tem, kaj se bo zgodilo, če se bodo tudi druge regije poslabšale. Če smo še pred dnevi govorili, da so tri regije že v rumenem, zadnji podatki ne kažejo več tako optimistične slike.”
Hojs meni, da prihodnji teden čaka vlado težka odločitev, kaj bodo naredili s šolami. V strokovni skupini se namreč odraža mnenje, da s emorajo tudi ostali diaki vrniti v šole, po besedah Hojsa, tudi v primeru črne faze.
V stroki pa si niso povsem enotni tudi glede omejevanja prehajanja meja oziroma gibanja. Epidemiolog Fafangel je pred časom dejal, da omejevanje med občinami in regijami nima posebnega učinka.
Infektologinja Bojana Beović pa se s tem ne strinja. Povedala je, da so mednarodne raziskave pokazale, da omejitev gibanja ugodno vpliva na zmanjšanje epidemije.
”Razumljivo je, da se ob ob načrtovanih sprostitvah in državnem semaforju ljudje še bolj sprostimo. To seveda doprinese k večjemu številu okužb, kar povečajo še šole zaradi mešanja več ljudi. Menim, da bi morali šole obdržati odprte in otrokom omogočiti šolanje. Resno bi morali omejevati na drugih področjih, da bi preprečili prenos virusov.”
FOTO: Vlada RS
Za oddajo 24ur Zvečer je povedala, da je njeno nadaljnje sodelovanje v strokovni vladni skupini odvisno od novega ministra za zdravje.
”On bo oblikoval novo skupino, če me bo povabil kot člana, bom seveda sodelovala. Gre vendarle za moje ožje specialistično področje.”
O obalno kraški regiji pa je dejala:
”Prej se je zdelo, da ljudje tam obvladajo virus, da znajo z njim živeti. Žal je ta bolezen takšna, da več virusa v populaciji prinaša več bolezni.”
Pravi, da bo trajalo kar nekaj mesecev, da bomo dobilo še cepivo proti novim različicam virusa:
”In prav mogoče je, da bomo dočakali še kakšno novo različico tega virusa, ki bo še bolj kužna. Lahko pa se zgodi tudi obratno, da bodo nove variante manj kužne in manj nevarne. To je upanje, ki nam še ostane.”
”Sicer gredo ugibanja v to smer, da bomo s cepivi preprečili razvoj hude bolezni, čeprav se bo bolezen kot takšna še vedno širila. Čaka nas negotova, s strokovnega stališča zanimiva prihodnost. Ne vemo, kako se bo obnašal virus, kako dostopna bodo za nas cepiva in kako si bomo lahko z njimi pomagali.”