RAZKRITO: Golob je pokleknil pod velikim pritiskom! Nepričakovana poteza vlade: ”Začela ga je peči vest…”
V javnost je prišlo veliko razkritje.
Slovenska vlada je namreč iz zakonodajnega postopka umaknila predlog zakona o začasnem dodatku sodnikov in državnih tožilcev.
Dodatek bi, po ocenah ministrstva za pravosodje, prejemalo 1093 sodnikov in tožilcev.
Finančni učinek začasnega ukrepa pa je na letni ravni ocenjen na 9,1 milijona evrov.
V začetku leta je premier Golob, na seji občnega zbora Slovenskega sodniškega društva napovedal, da bodo funkcionarji v pravosodnem sistemu, tudi tožilci, od januarja prejemali mesečni dodatek v višini 600 evrov bruto.
Njegova napoved je sprožila vleiko neodobravanja med zaposlenimi v javnem sektorju.
Prišlo je do vala zahtev po višjih plačah tudi v drugih skupinah javnega sektorja, sindikati so vladi očitali privilegirano obravnavo nekaterih poklicnih skupin.
Sodniki bi lahko protestno zavrnili dodatek k plači v višini 600€.
Tako bi res pokazali etičnost in solidarnost z upokojenci in ostalimi prebivalci Slovenije, ki imajo vedno nižje dohodke.— Teva 🇸🇮🇺🇸🇬🇧🇪🇺🇫🇮 (@Teva60513013) January 31, 2023
Parlamentarna zakonodajnopravna služba je opozorila, da dodeljevanje dodatka ni v skladu z ustavo.
”Ker bi predlagana rešitev omogočila, da bi višina plače in dodatka dela (zlasti v višje plačne razrede uvrščenih) pravosodnih funkcionarjev presegla celó višino plačnih razredov najvišje uvrščenih funkcionarjev drugih vej oblasti – tudi predsednika republike, predsednika vlade, ministrov, predsednika Državnega zbora, predsednika Ustavnega sodišča in sodnikov Ustavnega sodišča – in s tem korenito posegla v veljavna razmerja in njihovo primerljivost, opozarjamo, da bi bila lahko sporna z vidika načela delitve oblasti iz drugega odstavka 3. člena Ustave.”
Opozorili pa so tudi na neustreznost glede začasnosti trajanja prejemanja dodakov.
Predlog zakona je namreč predvideval, da naj bi pravosodnim funkcionarjem pravica do dodatka pripadala do uveljavitve sistemskih sprememb plačnega sistema in odprave nesorazmerij, vendar najdlje do 31. decembra 2023.
Golob je na predstavitvi smernic plačne reforme dejal, da bi reforma lahko trajala več let, preden bo uveljavljena.
Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je sporočila, da gre za začasen umik.
Spomnila je, da je položaj na področju plač sodnikov neustrezen, na kar opozarjajo tudi institucije iz tujine, vendar zaradi pomislekov zakonodajno pravne službe DZ želijo predlog zakona o začasnih dodatkih ponovno preučiti.
”Glede na njihovo mnenje si želimo vzeti še nekaj časa, da še podprobno, ali so predlagane rešitve res najboljše in če niso, da najdemo najboljšo rešitev, da ta ukrep speljemo, če bo to skladno z ustavo.”
”Ne gre za strateško umikanje iz PR razloga, iščemo ustavnopravno vodotesno rešitev, lahko, da je že ta predlog ustrezen.”
”Vlada si intenzivno prizadeva, da bi čim prej omilila in našla dolgoročno sistemsko rešitev za ureditev tega perečega vprašanja.”