Slovenci POZOR – Banka Slovenije opozarja: Doma imejte gotovino za vsaj 72 ur!
Banka Slovenije se je pridružila priporočilom Uprave RS za zaščito in reševanje glede pripravljenosti na morebitne motnje v delovanju ključne infrastrukture, ki bi jih lahko povzročile geopolitične napetosti, kibernetski napadi ali vremenske ujme. Namen priporočil je zagotoviti, da imajo prebivalci v kriznih razmerah na voljo več načinov plačevanja ter določeno količino gotovine.
V centralni banki poudarjajo, da je slovenska plačilna infrastruktura zanesljiva, uporabnikom pa so na voljo številne varne in učinkovite možnosti plačevanja.
Kljub temu opozarjajo, da se je smiselno pripraviti tudi na izredne okoliščine. “Kljub temu pa se je smiselno pripraviti na situacije, ko zaradi kriznih razmer kljub vsem prizadevanjem vpletenih vaši običajno izbrani načini plačevanja oziroma dostop do gotovine začasno ne bi bili mogoči. V primeru naravnih nesreč ali drugih nepredvidenih dogodkov lahko namreč pride do motenj v oskrbi z elektriko ali internetnim dostopom, kar lahko začasno onemogoči uporabo plačilnih kartic, mobilnih aplikacij ali dvig gotovine na bankomatih,” opozarjajo.
Zato uporabnikom svetujejo, naj razmislijo o uporabi različnih elektronskih plačilnih možnosti, med drugim o odprtju računov pri več ponudnikih plačilnih storitev ter uporabi različnih plačilnih aplikacij.
Obenem priporočajo, da ima vsak posameznik doma pripravljeno določeno količino gotovine za pokrivanje nujnih stroškov za najmanj 72 ur. “Priporočamo hranjenje bankovcev nižje vrednosti in kovancev, saj so ti najprimernejši za vsakodnevne gotovinske transakcije. Ni nujno, da celoten znesek pripravite takoj, lahko ga prilagajate svojim zmožnostim in ga dopolnjujete postopoma,” navajajo.
Na področju dostopnosti gotovine je ministrstvo za finance pod vodstvom zdaj že nekdanjega ministra Klemna Boštjančiča skupaj z Banko Slovenije pripravilo osnutek zakona o dostopnosti in uporabi plačilnih sredstev. Ta je nastal kot odgovor na vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo in skuša vzpostaviti ravnovesje med gotovinskim in elektronskim plačevanjem ter zagotoviti dostopnost osnovnih bančnih storitev po vsej državi.
Predlog med drugim določa, da bi morala imeti naselja z več kot 1000 prebivalci bankomat v oddaljenosti največ pet kilometrov od središča kraja. Za naselja z več kot 3000 prebivalci pa predvideva tudi najmanj eno bančno poslovalnico v enaki oddaljenosti.
Dostop do gotovine bi izboljšali tudi z omejitvijo nekaterih bančnih nadomestil. Predvideno je, da bi bilo mesečno brezplačnih do pet dvigov ali pologov gotovine na bankomatih katerekoli banke, brezplačni pa bi bili tudi vsi pologi in dvigi bankovcev v bančnih poslovalnicah.
Osnutek zakona predvideva tudi obvezno sprejemanje gotovine na fizičnih prodajnih mestih. Trgovci in ponudniki storitev bi morali omogočiti plačilo z evrsko gotovino, hkrati pa zagotoviti možnost plačila z vsaj enim elektronskim plačilnim sredstvom.
Predlog je bil v javni obravnavi do sredine aprila, nekdanji minister Boštjančič pa je pred volitvami izrazil pričakovanje, da bo zakonodajni postopek tekel naprej ne glede na razplet volitev.
Vir: Zurnal24.si
