
ODMEVNO: Slovenski kadilci so v šoku! Tako bi Golob udaril po njih. Poglejte kakšne prepovedi prihajajo: ”Pa dajte nam že enkrat mir…”
Na ministrstvu za zdravje so pred dnevi pripravili predlog novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov.
Predlogi so razburili številne slovenske kadilce.
Iz dokumenta je namreč razvidno, da bi zakon prepovedal arome v elektronskih cigaretah in tudi kadilnice v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih.
Predlog je sedaj v javni razpravi do 30. marca.
Prepovedali bodo arome za ogrevane tobačne izdelke in aromatičnih snovi v katerikoli od njihovih komponent. Poleg tega direktiva na embalažo ogrevanih tobačnih izdelkov uvaja splošna, informativna in sestavljena zdravstvena opozorila, kot to velja za druge tobačne izdelke za kajenje.
Novela bi tudi izenačila obravnavo elektronskih cigaret in tekočin oz. polnil z in brez nikotina.
Podatki kažejo, da so arome v elektronskih cigaretah povezane s povečanjem privlačnosti elektronskih cigaret in zmanjšanjem zaznavanja njihove škodljivosti.
”Arome so prepoznane kot varne ob zaužitju, vendar gre pri vdihavanju za drugo pot vnosa. Za večino arom še ni znano, kako vplivajo na zdravje pri dolgoročnem vdihavanju, pri nekaterih pa so znani hudi škodljivi učinki na zdravje dihal. Iz previdnostnega principa zato za elektronske cigarete uvajamo prepoved vseh arom, razen tobačnih.”
Prebivalci naj ne bi bili popolno zaščiteni pred izpostavljenostjo tobačnemu dimu. Zato bi novela prepovedala tudi kadilnice v vseh zaprtij javnih in delovnih prostorih.
Novela pa bi uzakonila tudi prepoved dajanja na trg tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov preko interneta, telekomunikacij ali katerekoli druge razvijajoče se tehnologije.
Ocenjujejo namreč, da bodo prepoved čezmejne prodaje na daljavo učinkoviteje izvajali, če prepovejo uvoz teh izdelkov s strani posameznikov.
Novela bi zato uvedla globe tudi za posameznike, ki prodajajo tobak in tobačne izdelke.
Na ministrstvu so mnenja, da bodo z ukrepi iz novele prispevali k ciljem strategije za zmanjševanje posledic rabe tobaka 2022-2030, in sicer da bo delež odraslih, ki uporabljajo tobačne izdelke v letu 2030 pod petimi odstotki.
Predlagatelji zakona so prepričani:
”S predlaganimi ukrepi bomo v Sloveniji prispevali k boljšemu zdravju ljudi in vzdržnosti zdravstvenega sistema v prihodnosti.”