Starši POZOR! Obetajo se velike težave: ”Šole bomo zapirali, a ne zaradi covida.”
Šolniki so pred začetkom novega šolskega leta močno zaskrbljeni.
Predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan je opozoril:
”Šol v letošnjem šolskem letu ne bodo zapirali vladni odloki ali zakoni, ampak kadrovski primanjkljaj.”
Po uradnih podatkih naj bi sicer manjkalo okoli tisoč učiteljev, Pečan pa je mnenja, da jih manjka bistveno več. Po njegovi oceni naj bi manjkalo okoli pet tisoč učiteljev.
”Odhajajo v gospodarstvo, kjer so bolje plačani.”
Prejšnja leta je primanjkovalo predvsem učiteljev s področja izobraževanja učencev s posebnimi potrebami.
Sedaj pa primanjkuje praktično vseh strokovnih delavk in delavcev v vzgoji in izobraževanju na vseh področjih.
Predsednica skupnosti vrtcev Janja Bogataj je dejala:
”Kar se tiče podplačane plačne skupine J in pomočnic vzgojiteljic opažamo trend odhajanja v gospodarstvo, kjer so bolje plačani.”
Na ministrstvu za šolstvo, ki ga vodi Igor Papič, ugotavljajo:
”Zaradi majhne fluktuacije, specifične starostne strukture slovenskih učiteljic in učiteljev, upada generacij šolajočih, so bile potrebe po pedagoškem kadru v vzgoji in izobraževanju dolga leta zelo majhne. Vendar pa prihajamo do preobrata, ko se bo predvsem zaradi povečanega upokojevanja učiteljske populacije in številčnejših generacij šolajočih se, povečalo povpraševanje.”
Trend pomanjkanja učiteljev se bo očitno še poglabljal:
”Iz podatkov o starostni strukturi je razvidno, da se bo v naslednjih desetih letih v osnovnih in srednjih šolah upokojevalo največje število učiteljic in učiteljev razrednega pouka in v podaljšanem bivanju, slovenščine, matematike, športne vzgoje, angleščine, zgodovine, fizike, geografije, naravoslovja, biologije, tehnike in tehnologije, likovne umetnosti, kemije in gospodinjstva. Tudi podatki objav prostih delovnih mest za obdobje zadnjih petih let kažejo podobno sliko.”