GROZNO: ”Ne razumemo zakaj vlada ne sprejme tega ukrepa! Pozivamo vlado, da…”
Pri Trgovinski zbornici Slovenije so prepričani, da bi obstoječe ukrepe bilo treba pretehtati in zagotoviti njihovo sorazmernost v primerjavi s pojavom okužb. Ohranjanje trenutnega stanja bo namreč povzročilo nepopravljivo škodo.
Zaprte prodajalne bodo povzročile nepopravljivo gospodarsko škodo, kar dokazuje tudi prodaja na letošnji črni petek.
Trgovina ne predstavlja vira žarišča okužb, saj je v prodajalnah bilo ugotovvljenih le 1,9% okuženih zaposlenih, ki pa se niso okužili na delovnem mestu.
”Na TZS zato ne razumemo, zakaj Vlada RS ne sprejme ukrepa, na podlagi katerega bi prodajalne, ne glede na blagovne skupine, znova lahko obratovale. Odločitev vlade, da ne omogoči obratovanja prodajaln, povzroča trgovinski dejavnosti ogromno gospodarsko škodo. Zadnji dokaz za to je že skoraj 10.000 na novo prijavljenih brezposelnih oseb iz trgovinske dejavnosti na Zavodu RS za zaposlovanje v letošnjem letu, kar je popolnoma nesprejemljivo.”
”Po podatkih Finančne uprave RS so prihodki po računih preko davčnih blagajn v trgovini na drobno na črni petek v letu 2020 v primerjavi z letom 2019 upadli za 35,4 %, če pa od teh podatkov odštejemo prilive iz tistih skupin trgovine, ki lahko v tem obdobju vendarle delno obratujejo, znaša ta upad pri neživilskih trgovcih kar 55 %. Na TZS zato ponovno pozivamo Vlado RS, da v izogib povzročanju nadaljnje gospodarske škode tej dejavnosti, nemudoma sprejme ukrep, na podlagi katerega bodo prodajalne, ne glede na blagovno skupino, znova lahko obratovale.”
Pravijo, da so potrošniki spremenili svoje nakupovalne navade.
”Na to kažejo tudi podatki raziskave Valicon za obdobje od 13. do 15. novembra 2020 (»#Novanormalnost, 30. oktober – 1. november 2020, n=534; Valicon.«), saj je kar 51 % vprašanih odgovorilo, da v zadnje pol leta trošijo manj, dodatnih 21 % pa meni, da bodo v prihodnjih mesecih trošili manj. Tako spremenjene potrošniške navade bodo vsekakor še dodatno vplivale na trgovino v prihodnje, kar lahko tudi pomeni, da trgovina in zasebna potrošnja ne bosta več ključna generatorja gospodarske rasti.”
”Trgovina je po spomladanskem valu epidemije veliko investirala v vzpostavitev oziroma nadgradnjo svojih spletnih platform, saj so potrošniki svoje nakupe preusmerili na splet, žal pa se temu ni prilagodila logistika, zato se v trgovini že srečujemo z nezadovoljstvom številnih potrošnikov, ki svoja naročila preko spleta prejemajo kasneje, kot sami pričakujejo.”