FOTO: Ste slišali kaj je izjavil direktor NIJZ Milan Krek? ”Z ukrepi, ki jih imamo bi se…”
Na novinarski konferenci se je direktor NIJZ Milan Krek pošteno razgovoril.
Krek je opozoril:
”V zadnjih nekaj tednih imamo počasen upad, a smo v tem tednu opazili tudi počasno rast. Ta upad je varljiv, potrebno je spremljati dogajanje, bomo videli, kaj se bo tem tednu zgodilo.”
”Če bi bili zelo uspešni, bi morala biti sedemdnevna incidenca precej pod 14-dnevno, a se je ustalila. Delež sedemdnevne v 14-dnevni je šel z 41 na 50 odstotkov, kar kaže na poslabšan trend.”
Povedal je, da je dobro, da število umrlih upada in upa, da se bo ta trend nadaljeval.
V nadaljevanju konference se je osredotočil na primerjavo med Slovenijo in drugimi državami. Razkril, da je imajo drugod še bistveno bolj stroge ukrepe.
”V naši državi se velikokrat uporablja pridevnike, da smo zelo strogi, da so ukrepi zahtevni, bolj strogi kot v drugih državah. Slovenija sodi med tiste države, ki nima zelo strogih ukrepov, če pogledate, Nizozemska in Nemčija imata bistveno bolj stroge ukrepe.”
”Vse države, vključno s Slovenijo smo v temni barvi, smo v skupini zahodnoevropskih držav, ki sprejemajo ukrepe. Tudi po smrtnosti sodimo med večino držav, ne izstopamo.”
Dotaknil se je tudi zelo aktualne teme, odpiranja in zapiranja šol.
”Popolno zaprtje šol, veliko se govori o tem, če pogledate, so nekatere države že bolj stroge: Velika Britanija, Nemčija, Romunija, Portugalska. Spet vas opozarjam,, da ima Nemčija bistveno manj okuženih na sto tisoč kot mi, tudi Nizozemska. Javne prireditve so v večini držav prepovedane. Združevanje ljudi je v večini držav prepovedano, čeprav imajo mnoge države bistveno manj okuženih kot mi.”
Dodal je, da je ukrep dela od doma eden najbolj učinkovitih ukrepov.
Prepričan je, da bi se, z ukrepi, ki jih imamo, maja ali junija epidemija izpela.
”Ta trend pa še ne upošteva britanskega seva. Stanje v Evropi je alarmantno, cela Evropa se boji britanskega seva, v EU je že južnoafriški, v Avstriji so ga že odkrili. Situacija v Evropi je zelo nestabilna, če se bo začel širiti z vso svojo močjo, znamo priti v tretji val.”
”Britanski, južnoafriški in brazilski sev se hitreje širijo, če je več okužb je več hospitaliziranih in mrtvih, po prvih opazovanjih je tudi večji delež mrtvih. Registrirana cepiva na dva nova seva delujejo, za brazilsko se še preučuje. Znane preventivne ukrepe moramo še dosledneje izvajati, ti novi sevi so lahko uničujoči. Prisotna je velika skrb držav EU, zato se izvajajo ukrepi zapiranja šol in drugih dejavnosti.”
Objavili smo, analizo Instituta Jožef Stefan, kjer so zapisali, da bi v primeru širjenja britanskega seva vrh doživeli sredi marca.
Krek pa je glede teh napovedi bolj skeptičen:
”Nisem čisto prepričan, da bomo šele sredi marca imeli vrh britanskega seva. Če mu bomo dali možnost, da se bo razmnožil med nami, se bo zelo hitro razvil. Konec februarja je lahko situacija že kar huda.”
Dodal je še, da virusa ne poznamo dovolj dobro, da bi lahko ocenili dolgoročne posledice:
”Neupoštevanje ukrepov ima znane in neznane posledice, virus je nov, še eno leto ga ne spremljamo, marsikaj je še uganka. Vemo, da virus prizadene skoraj vse organe, vseh dolgotrajnih posledic bolezni niti ne poznamo. Ljudje se morajo na novo naučiti hoditi, spremlja jih utrujenost, kognitivne motnje, težave s koncentracijo, poškodbe srca, težave z dihanjem, pljučne embolije, venske tromboze.”
”Zmotno je prepričanje, da otroci nimajo posledic. Večorganski vnetni sindrom se razvije, infekcija je bila asimtomatska, sploh niso vedeli, da so otroci zboleli, potem pa se pojavi izpuščaj, bolečine v trebuhu, visoka temperatura, prizadetost srčne mišice, pogosto potrebujejo intenzivno nego. Vsi se moramo obnašati tako, kot da smo v karanteni, dokler ne zmanjšamo števila okuženih.”
Vir prikazne fotografije: Slovenska tiskovna agencija