
HUDO! Rekordno zvišanje nadomestila za brezposelnost
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve predlaga pomembno zvišanje nadomestila za brezposelnost, in sicer za skoraj 50 odstotkov. Cilj tega ukrepa je izboljšati socialno varnost brezposelnih in jim omogočiti boljše preživetje med iskanjem nove zaposlitve. Predlog vključuje višje finančno izplačilo, kar naj bi pripomoglo k večji stabilnosti posameznikov, ki so izgubili službo.
Po podatkih iz januarja je pol vseh brezposelnih, ki so upravičeni do nadomestila, prejelo najvišje možno nadomestilo. Povprečno nadomestilo pa je znašalo 855,42 evra, kar predstavlja kar 96 odstotkov najvišje možne vsote. Z zvišanjem nadomestila, ki ga predlaga ministrstvo, bi se ta znesek še povečal, kar naj bi pomagalo izboljšati finančno varnost brezposelnih oseb.
“Konec leta 2024 je bilo med vsemi brezposelnimi osebami 28,5 odstotka (13.415) takih, ki so prejemale denarno nadomestilo. Povprečna višina bruto izplačanega denarnega nadomestila je znašala 855,42 evra. Za mesec januar 2025 je bilo denarno nadomestilo izplačano 14.940 prejemnikom, od teh je 7.173 prejelo maksimalno višino 892,50 evra,” so pojasnili na zavodu za zaposlovanje.
Podatek o povprečnem nadomestilu ne vključuje prejemnikov denarnih nadomestil po zaposlitvi v drugi državi EU, tako imenovanih obmejnih delavcev. Zanje velja drugačna ureditev glede višine denarnega nadomestila, kot je določeno v Zakonu o urejanju trga dela.
Prve tri mesece prejemanja nadomestila za brezposelnost znaša nadomestilo 80 odstotkov prejšnje plače, kar pomeni, da že pri plači, ki presega 1150 evrov bruto, doseže posameznik maksimalno nadomestilo. V naslednjih devetih mesecih se nadomestilo zmanjša na 60 odstotkov prejšnje plače, po enem letu pa znaša le še 50 odstotkov plače, natančneje osnove, ki je določena kot plača v zadnjih osmih mesecih pred nastopom brezposelnosti. Za plače, višje od 1785 evrov bruto, prejemnik nadomestila še vedno prejemajo maksimalno nadomestilo, čeprav je po enem letu omejeno na 50 odstotkov prejšnje plače.
Ker je najvišje nadomestilo za brezposelne že od maja 2012 nespremenjeno, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve predlaga spremembo. Po skoraj 13 letih želijo zvišati višino nadomestila, da bi bolje zadostilo potrebam brezposelnih in izboljšalo njihovo socialno varnost.
“Ker nadomestilo za brezposelnost v prvih treh mesecih znaša 80 % povprečja zadnjih osmih plač pred izgubo zaposlitve, večina prejemnikov nadomestila dejansko prejema znesek, ki je zelo blizu zgornji meji, kar pomeni, da imamo dejansko enako nadomestilo za vse. Predlagamo, da se najvišji in najnižji znesek denarnega nadomestila za brezposelnost določita kot nek odstotek minimalne plače in da se tudi usklajujeta z njo. Konkretno predlagamo, da je najnižji znesek denarnega nadomestila za brezposelnost 60 % bruto minimalne plače, pri najvišjem znesku denarnega nadomestila za brezposelnost pa predlagamo njegovo postopno zvišanje s prehodno določbo tako, da od uveljavitve novele zakona do 31. decembra 2025 znaša 80 % minimalne plače, od 1. januarja 2026 do 31. decembra 2026 znaša 90 % minimalne plače ter od 1. januarja 2027 dalje znaša 100 % minimalne plače,” pojasnjujejo na ministrstvu.
Predlog sprememb zakona o urejanju trga dela, ki vključuje zvišanje nadomestil za brezposelne, je še vedno v fazi pogajanj s socialnimi partnerji. Ko bodo pogajanja zaključena, bo predlog moral biti sprejet tudi v parlamentu, preden bo lahko stopil v veljavo.
Če bi predlog ministrstva obveljal, bi najnižji znesek nadomestila ob trenutno veljavni minimalni plači 767 evrov znašal 530 evrov (kar je trenutno), medtem ko bi najvišji znesek nadomestila znašal 1022 evrov. V letu 2026 pa bi se najvišje nadomestilo povečalo na 1150 evrov, od leta 2027 pa bi doseglo 1278 evrov.
Vir besedila: žurnal.si
Vir fotografij: Youtube