
ODMEVNO: Bodo z iglami trkali na vaša vrata? Poglejte kaj je povedala Beovićeva: ”Menimo, da je smiselno da….”
V Sloveniji so se pojavile govorice, da bo naša država uvedla obvezno cepljenje.
Pri nas je polno cepljenih le okrog 54 odstotkov ljud.
Cepljenje s prvim odmerkom se je nekoliko upočasnilo, zanj skorajda ni več zanimanja.
Slovenski strokovnjaki še naprej vztrajno spodbujajo Slovence k cepljenju.
Vodja posvetovalne skupine Bojana Beović je v Odmevih odgovarjala na številna vprašanja. Vprašali so jo tudi, kaj bi bilo potrebno narediti, da bi se cepilo več ljudi.
Dejala je, da njena skupina svetuje z NIJZ z nasveti. Meni, da bi bilo cepljenje možno pospešiti z večjo dostopnostjo:
”Z dostopnostjo mobilnih enot, ki bi šle tudi na dom in bi šle na tista območja, kjer je veliko ljudi. To je v nakupovalnih središčih, na prazničnih sejmih, prav nobene ovire ne sme biti za nekoga, ki se za cepljenje odloči.”
Pogovarjali pa so se tudi o tem ali bo Slovenija uvedla obvezno cepljenje.
Stališče strokovnjakov je takšno, ”da bi verjetno v naših razmerah, ko je razumevanje cepljenja slabo, to obvezno cepljenje pripeljalo še do večjega odpora pri nekaterih ljudeh. Zato menimo, da je smiselno, da vztrajamo v situaciji, ki jo imamo. Če se nekdo ne želi cepiti, mora varnost zagotavljati s testiranjem. Je pa vprašanje, kaj bo prinesel čas in izkušnje iz drugih držav.”
Strokovnjake skrbi tudi nova razlićica omikron, ki se že širi po Evropi.
Beovićeva je dejala:
”Podatkov je zaenkrat res malo. O tem, kako hitro se širi in kako huda je okužba, vemo iz skopih primerov iz Južne Afrike.”
Ni pa še niti znano ali obstoječe cepivo deluje proti tej različici:
”Nova različica je drugačna v zgradbi koničaste beljakovine, ki je del cepiva. Lahko pričakujemo manjšo zaščito po cepivu, koliko manjša bo, težko rečemo. Zaščita proti delta različici je prav tako manjša, a še vedno zelo dobra v preprečevanju hospitalizacij.”
Dotaknila se je tudi trenutnega stanja in napovedi za prihajajoče praznike:
”Ta hip so napovedi ugodne. Če bomo vztrajali pri ukrepih, ki jih imamo zdaj, potem bi lahko bilo stanje do praznikov kar nekoliko boljše kot sedaj. Bolnišnice bi lahko postale bolj prazne, kar bi lahko pomenilo, da bi kakšen ukrep nekoliko sprostili, vendar pa bi lahko bilo tudi nevarno, saj je v Sloveniji še veliko ljudi, ki so na virus občutljivi. Prazniki bodo potekali skoraj normalno, vendar s pogoji, ki jih poznamo. Če gre za tesna zbiranja, je pametno, da smo cepljeni ali testirani.”