ODMEVNO: Bojana Beović napovedala kako dolgo bo še virus med nami! ”Kakršnokoli odpiranje dejavnosti…”
Janez Janša se je v preteklih dneh mudil v Bruslju.
Sporočil pa je, da se industrija v Sloveniji ne bo ustavljala.
Bojana Beović pa je v Odmevih na RTV Slovenija povedala kaj bodo predlagali vladi.
Razkrila je, da vlada nima nobenih novih predlogov. Sprejeli so načrt odpiranja dejavnosti in kriteriji, kdaj je možno posamezne dejavnosti odpirati.
Pravi, da se je smiselno držati tega načrta. Kakršnokoli odpiranje dejavnosti pred tem naj bi bilo povezano z velikim tveganjem, da bo prišlo do predčasnega povečevanja število bolnikov s covidom, kar bo zelo omejilo dostop do zdravstva za prebivalstva Slovenije.
”Na to moramo biti zelo pozorni.”
Pojavili so se pritiski, da bi morali takoj odpreti nekatere dejavnosti, kot so šole in javni prevoz. Če bi kakšen ukrep sprostili, bi morda ljudje bolj spoštovali druga priporočila.
Beovićeva pa je dejala:
”Lahko. To je taka res prijazna ideja, morda bi se lahko zgodilo. Ampak smo na vrhuncu epidemije, kakršen koli tak poizkus, če bi spodletel, bi lahko imel hude posledice: trpljenje ljudi, ki bodo zboleli, ki bodo umrli in ki bodo imeli posledice. Nikjer na svetu ne poskušajo na tak način. Malo je argumentov, da bi šli po tej poti. Strokovna svetovalna skupina pokriva zdravstveni del epidemije, naša skrb so bolni, življenja ljudi. Če se vlada na podlagi drugih predlogov odloči drugače, je to možno, ker je treba upoštevati tudi druge sfere življenja.”
Sama je mnenja, da ukrepi delujejo. Minister Počivalšek pa je pred dnevi jasno povedal, da smo zašli v psihološko krizo in da strategija boja proti virusu ne deluje.
Beovićeva pa se s tem očitno ne strinja:
”Ukrepi so dali rezultate. Če jih ne bi bilo, bi imeli 3000 hospitaliziranih in ne dobrih 1200, 700 bi jih bilo na intenzivni negi, ne slabih 200. Ukrepi so gotovo delovali. Problem ukrepov je, da ne moremo z ukrepi zniževati števila bolnikov, obrniti krivulje navzdol. To vzdržujejo ukrepi, če bi jih sprostili, bi pomenilo ponovno rast epidemije. Možno bi bila zamenjava enega ukrepa za drugega, ki bi bil bolj sprejemljiv. A raziskave in izkušnje niso naklonjeni temu. Če ukrepi ostanejo in vzdržujejo plato, se bo število hospitaliziranih zmanjšalo enkrat do konca januarja ob tako učinkovitih ukrepih, kot so sedaj. Če bi jih zamenjali, je težko napovedati.”
Kdaj bi se lahko vrnili v normalno življenje naj bi bilo odvisno od tega, kako hitro bo cepivo dostopno in koliko ljudi se bo cepilo. V Sloveniji naj bi se želelo cepiti približno 57 odstotkov ljudi. To pa naj bi bilo dovolj, da bi se epidemija bistveno upočasnila:
”A to še nekaj mesecev ne pomeni, da bi lahko opustili vsaj te preproste higienske ukrepe – maske, razkuževanje rok, distanca, prezračevanje. S tem znamo živeti vso zimo.”