ODMEVNO: Janša je prehitel Goloba! To želi storiti sedaj. Razmere so zelo napete, pričakuje se prava drama…
V Sloveniji je stanje zelo napeto.
Ob napovedi stavke novinarjev in zahtevah po avtonomiji zavoda so bodoče koalicijske stranke v DZ vložile predlog sprememb za depolitizacijo RTVS.
Stranka SDS pa je s svojimi predlogi prehitela novo koalicijo.
Poslanci Gibanja Svoboda, Levice in SD so v petek v DZ vložili predlog noveze za obravnavo po skrajšanem postopku.
Po predlogu se zdajšnji 29 članski programski svet zavoda spreminja v 17-članski svet.
Pet članov bi bilo predstavnikov zaposleni, DZ pa bi imenoval le dva člana. Imenovali bi strokovnjaka s področja šolstva ter s področja kulture in medijev.
Dva člana bi imenoval varuh človekovih pravic, po enega člana bi imenovali narodni skupnosti, nega predstavnika verskih skupnosti bi imenoval predsednik države, po enega člana pa bi imenovali tudi Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU), Nacionalni svet za kulturo, Olimpijski komite Slovenije, Informacijski pooblaščenec in Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja.
Zdajšnji 11 članski nadzorni svet bi kot finančni odbor s petimi člani postal posvetovalno telo novega sveta zavoda.
Ta zavod pa bi upravljala in vodila štiričlanska uprava s štiriletnim mandatom.
Predsednika uprave bi imenoval svet na podlagi javnega razpisa, dva dodatna člana bi imenoval svet na predlog predsednika uprave, delavskega direktorja pa bi imenoval svet na predlog sveta delavcev.
Koalicija pa je doživela hladen tuš, saj bo morala na obravnavo svojega predloga zakona o RTVS počakati.
Tudi pri SDS so namreč v petek vložili kar dva predloga sprememb zakona o RTVS.
Prdloga so vložili pred poslanci bodoče koalicije, kar pomeni, da ju bo DZ obravnaval prej.
SDS je predlagal, da prispevek RTV ne bi bil več obvezen. Po drugem predlogu, pa bi pet odstotkov prispevka RTV namenili tudi za financiranje uresničevanja javnega interesa na področju medijev.
Vsak zavezanec za plačilo prispevka RTV bi s pisno izjavo določil medij, ki mu namenja pet odstotkov svojega plačila prispevka.
Drugo področje, ki ga zadeva omenjeni predlog pa so dejavnosti zvez in oddajnikov, ki bi jih v stranki SDS izločili iz javnega zavoda.
Menijo namreč, da je Slovenija zadnja država v Evropi, kjer je oddajniška infrastruktura še vedno del javne televizije. Vse ostale države v Evropi so to infrastrukturo že zdavnaj izločile iz javne radiotelevizije v samostojno podjetje v državni ali zasebni lasti oziroma v mešanem lastništvu.
Pri stranki SDS očitno mislijo resno, saj so v petek v DZ vložili še nekaj predlogov s področja medijev.
Za financiranje dejavnosti lokalnih radijskih in televizijskih programov posebnega pomena in nepridobitnih medijev posebnega pomena ob sredstvih državnega proračuna zagotovili pet odstotkov sredstev, zbranih s prispevkom RTV.
Določili bi tudi, da je čas v okviru predvolilnih oddaj, namenjen predstavitvi kandidatov in političnih strank, zastopanih v DZ oziroma Evropskem parlamentu, za vse enak, prav tako so enaki pogoji za njihovo predstavitev.
Radijske novice prirejene za objavo v radijskem mediju, in avtorsko zaščitene fotografije o najpomembnejših dogodkih, bi prenesli iz javne službe v tržno dejavnost.