
ODMEVNO: Odločitev vlade, ki je dvignila veliko prahu! ”Gre za spremembo, ki…”
V Sloveniji smo v torek začeli z množičnim testiranjem na novi koronavirus.
Že v sredo pa nas je pričakalo veliko presenečenje. Vlada se je namreč odločila, da bo podatke hitrih testiranji in testiranj po metodi PCR kar seštela.
Zaradi tega je delež pozitivnih dobesedno čez noč bistveno padel. Po metodi PCR se delež okuženih giblje med 25 in 33 odstotki, hitri testi pa so zaznali okrog 5 odstotno okuženost prebivalstva.
Na spletu in socialnih omrežjih so se številni zaradi nedelitve podatkov jezili. S tem je namreč ponovno bil spremenjen način testiranja, primerjava s preteklostjo pa je postala praktično nemogoča.
Nuška Čakš Jager z NIJZ je na tiskovni konferenci pozivala ljudi, da če so bolni, naj ne hodijo v vrste za hitri test. Za testiranje naj se dogovorijo s svojim osebnim zdravnikom.
Bojana Beović pa je povedala:
”Negativen hitri test z zelo veliko verjetnostjo pove, da tisti hip niste kužni, kar pa seveda ne pomeni, da ne bo kužnost še tisti dan nekoliko narasla, še bolj pa naslednji dan.”
Novinarjem Slovenskih novic so na NIJZ povedali, da je seštevanje rezultatov testiranj smiselno:
”Gre za spremembo definicije vrednotenja hitrega testa, ki je enotna na ravni EU (ECDC). Po novi definiciji primera velja, da je nekdo, ki dobi pozitiven hitri test, tudi okužen s koronavirusom in za potrditev okužbe ni potreben potrditveni PCR-test. Doslej se je po pozitivnem hitrem testu izvajal še molekularni PCR-test.”
S tem pa se ne strinjajo ustvarjalci Covid 19 Sledilnika, ki so zapisali, da:
”se je treba izogniti zavajajočemu združevanju obeh tipov testov pri računanju deleža pozitivnih testov, zato tega prikaza ne boste našli na straneh Sledilnika.”
Pojasnili so, da se za hitre teste odloča popolnoma druga struktura populacije kot za PCR teste in da:
”Tako združevanje obeh testov v skupno statistiko deleža pozitivnih pomeni avtomatično nižjo statistiko, ki ni primerljiva s podatki iz preteklosti in daje zavajajoč občutek izboljšanja.”
Seveda se je v javnosti pojavilo vprašanje, če je vlada hitre in PCR teste popolnoma izenačila, zakaj potem še vedno izvajamo draga PCR testiranja. Na NIJZ so za Slovenske novice povedali:
”PCR je preferencialna oblika testiranja, ki jo priporoča tudi ECDC. HAGT navajajo kot dragoceno orodje za okrepitev kapacitet testiranja, kar je v Sloveniji izjemnega pomena, saj kapacitete PCR že nekaj časa ni bilo mogoče širiti. Rezultati v teh dneh kažejo, da sta širjenje testiranja in izboljšava dostopnosti za celotno populacijo izjemnega pomena, saj identificiramo številne primere, ki sedaj lahko spremenijo svoje ravnanje in bolezni ne širijo naprej.”