ODMEVNO: Poglejte kaj je napovedal minister Poklukar! Prihaja konec: ”Ta datum je izbran zato, da se bodo…”
Direktor NIJZ Milan Krek je Slovence opozoril, da naj se z dopusta s tujine vrnejo do 15. avgusta, saj je četrti val že tukaj.
Številni se sprašujejo, kaj točno se bo sploh zgodilo po 15. avgustu?
Ima vlada pripravljene kakšne ukrepe ali zaostritve?
Minister za zdravje Janez Poklukar je napovedal, da bodo hitri testi od 23. avgusta plačljivi, cena testa pa ne bo smela presegati 12 evrov.
Poklukar je prišel tudi v oddajo 24 ur zvečer, kjer je dejal, da je 23. avgust zelo pomemben datum:
”Ta datum je izbran zato, da imajo vsi prebivalci Slovenije v naslednjih sedmih do desetih dneh čas, da pristopijo k cepljenju. Da poteče čas do drugega odmerka cepljenja in potem še čas, ko pridobijo status imune osebe. Potrebe po nadaljnjem testiranju pa zato ne bo več.”
Pojasnil je, da se sistem PCT uvaja v vseh segmentih družbe:
”V zadnjem mesecu večino testov napravimo ob četrtkih in petkih, kar 80 odstotkov testov pa naj bi bilo namenjenih za potrebe v prostem času.”
Vlada je na dopisni seji sprejela Uredbo o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z virusom SARS-CoV-2. Uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne 23. avgusta 2021. pic.twitter.com/02B3xIpIGZ
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) July 20, 2021
Testiranje naj bi na dan stalo 308 tisoč evrov (od 15. maja do 15. julija).
Tisti, ki se bo želel testirati za prostočasne aktivnosti, bo za storitev moral plačati.
Hitri testi bodo brezplačni le za izjeme. To so uporabniki, zdravstvenih storitev, oskrbovance socialnovarstvenih zavodov, osebe v zavodih za prestajanje kazni zapora, prevzgojnih domovih, centrih za tujce, varnih hišah, azilnih domovih, kriznih centrih za otroke in integracijskih hišah.
Ljudi je razburilo predvsem dejstvo, da bodo očitno tudi zaporniki še naprej lahko uživali v brezplačnem testiranju.
Poklukar je dejal:
”Epidemija traja že 18 mesecev, zato verjamem, da imajo že vsi delodajalci opravljen pregled dejavnikov na delovnem mestu. V kolikor je tveganje povečano, bo tudi tam treba izvajati teste.”
”Ko govorim z ministri za zdravje po Evropi, si vsi skupaj prizadevamo, da bi bila precepljenost prebivalcev Evrope čim višja. Ne samo od 60 do 65 odstotkov, pač pa za varno družbo v jeseni potrebujemo 75 odstotkov.”
Poklukarja so v oddaji vprašali, če bodo necepljeni zdravstveni delavci, gostinci in učitelji, morali odslej obvezno testiranje plačevati sami.
Minister je pojasnil, da mora delodajalec opraviti oceno tveganja na delovnem mestu:
”Področna zakonodaja je tukaj jasna, dokler so tveganja, mora delodajalec ustrezno ukrepati.”
Na nenavaden poziv Kreka, da se naj z dopusta vrnemo do 15. avgusta, se je Poklukar odzval z naslednjimi besedami:
”Po mojem vedenju poziv Kreka izvira iz dveh stališč. Prvo, da nobena država v Evropski uniji ni precepljena 75-odstotno, kar pomeni, da ni kolektivne imunosti in zaščite. Drugič pa, da je različica delta v pomembnem vzponu v vseh okoliških državah. Poziv je usmerjen v to, da se pravočasno vrnemo in da ne bo nikakršnih ovir, da se septembra vrnemo v šolo.”
”Vsi si želimo, da bo družba odprta, a k temu nas vodi cepljenje. Cepljenje odpira šole, gospodarstvo, ohranja delovna mesta in plače. Boljše kot bomo cepljeni, bolj ko bomo zasledovali cilj od 60- do 75-odstotne precepljenosti, večja bo kolektivna imunost in lažje se bomo spopadali s koronavirusom.”
Vir prikazne fotografije: 24ur