
ODMEVNO: Ste slišali kaj je Slovencem napovedal novi zdravstveni minister Bešič Loredan? ”Izraz, ki ga je uporabil Golob, ni najbolj…”
S svojo predstavitvijo je bodoči zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan prepričal odbor državnega zbora za zdravstvo.
V predstavitvi je Bešič Loredan predstavil tudi del ekipe na ministrstvu in izhodišča covidne strategije.
Med prvimi ukrepi je napovedal pripravo jasne strategije za spopadanje z morebitnimi novimi valovi epidemije.
Poudaril je, da bo upravljanje epidemije ob novem valu okužb prevzel NIJZ.
S covidno strategijo bodo poskušali zagotoviti enakovredno obravnavo vseh pacientov.
”Celo poletje bomo pripravljali covid strategijo, jeseni bo šesti val, kako hud bo, niti epidemiologi ne vejo, najverjetneje bo kaj zmernega, lahko pa se pojavi tudi kaj hujšega.”
Vodenje epidemije bodo prevzeli pri NIJZ, kjer bo delovala tudi strokovna skupina:
”To zgodbo bo vodil dr. Fafangel s svojo skupino, na ministrstvu za zdravje pa bo delovala skupina, ki bo s pomočjo NIJZ, kjer bomo na primarni, sekundarni in tercialni ravni in tudi v DSO-jih skušala zagotoviti zadostno število postelj, ne da sistem ustavljamo.”
Novo strategijo proti covidu bodo predstavili najkasneje do 15. septembra. Bešič Loredan je ob tem omenil, da bodo ukrepi mehki:
”Družbe ne bomo ustavljali, ker je to nepotrebno.”
Novi mandatar Robert Golob je pred dnevi napovedal eksperiment, ko bodo plačali vse storitve. S tem bodo opravili ‘stresni test’ zmogljivosti zdravstvenega sistema.
Bešič Loredan je povedal, da Golobov izraz ni najbolj posrečen opis tega, kar bo ministrstvo izvajalo na začetku mandata:
”Mi želimo odpreti plačevanje vseh storitev skozi odprt splošni dogovor.”
Načrtuje pa tudi reorganizacijo ministrstva za zdravje, kjer bodo med drugim uvedli direktorata za zdravstveno nego in digitalizacijo.
Ukinili bodo direktorata za ekonomiko in ravoj. Nadomestili ju bodo z uradom za nadzor nabave in kakovost v zdravstvu, ki bo zametek načrtovane nove neodvisne agencije za nadzor kakovosti in nabav v zdravstvu.
Lotili pa se boto tudi sistemske prenove zdravstvenega sistema.
Pripravljajo interventni zakon, ki bo ponovno zagnal sistem, po dveletni epidemije. Sistem namreč še vedno ne deluje s polno zmogljivostjo.
Za zdravstvo bodo med drugim namenili 500 milijonov evrov.
Med prvimi koraki je napovedal, da bodo letos in prihodnje leto plačevali vse opravljene zdravstvene storitve, brez zgornje meje.
Prizadeval si bodo, da bi bila na neki točki zasebni in javni zdravstveni sistem popolnoma ločena.
V prvi fazi pa bodo za krajšanje čakalnih vrst uporabili vse kapacitete po kaskadnem sistemu, torej tudi koncesionarje in zasebne izvajalce.
Bešič Loredan je napovedal še, da bodo z akterji v zdravstveni sistem poskušali vpeljati maksimalne čakalne dobe kot ukrep zdravstvene politike, ki bi pripeljal k skrajševanju čakalnih vrst po zgledu nekaterih drugih držav.