
POZOR: Pošta Slovenije vam pripravlja zelo neprijetno presenečenje! Bodite pripravljeni na…
Tudi vi morda pričakujete kakšno pošiljko iz tretje države?
Pošta Slovenije vam pripravlja neprijetno presenečenje.
Kot verjetno že veste, je 1. julija 2021 Evropska komisija odpravila oprostitev davka na dodano vrednost za uvoz blaga iz tretjih držav, ki ne presega 22 evrov.
Od takrat naprej je vse blago, uvoženo v Evropsko unijo, obdavčeno z DDV.
EK je z namenom, da olajša in poenostavi prijavljanje in plačilo DDV za uvoženo blago, ustanovila elektronski portal IOSS: Import One Stop Shop).
Podjetja oziroma spletne trgovina ga lahko uporabljajo za izpolnjevanje svojih obveznosti glede DDV pri prodaji.
IOSS tako dobaviteljem in elektronskim vmesnikom, ki prodajajo uvoženo blago kupcem v EU, omogoča, da zbirajo, prijavljajo in plačujejo DDV davčnim organom. Ta je obračunan po stopnji, ki velja v državi kupca.
Žurnal24 pa poroča, da se jim je oglasil ogorčen bralec, ki je razkril, da Pošta Slovenije po novem za prav vsako pošiljko zaračune še svoje stroške carinskega posredovanja, ne glede na to, da je pošiljka deklarirana kot IOSS ter da je bil davek že odvajan ob trenutku plačila.
S 1. julijem za blago, dobavljeno iz držav izven EU do vrednosti 22 EUR, ne velja več oprostitev plačila uvoznih dajatev.
O zahtevi po posredovanju podatkov boste prejemniki pošiljk obveščeni po elektronski pošti, prek SMS sporočila ali pisno.https://t.co/cwoY5ihGlZ pic.twitter.com/LG9MYeA2Bf— Pošta Slovenije (@Posta_Slovenije) July 1, 2021
”Njihovi zapisi ter zaračunavanje brezveznih stroškov za pošiljke, ki imajo davek že odvajan, je tudi v nasprotju s spodaj zapisanim s strani Evropske komisije.”
Na Poštri Slovenije sicder trdijo, da gre pri uvozni ureditvi IOSS za poenostavitev davčnega in ne carinskega postopka.
Neocarinjenih pošiljk Pošta Slovenije ne sme dostaviti:
”Ne glede na to, ali je bil DDV za pošiljko že plačan ob nakupu (po možnosti v skladu s sistemom IOSS) ali ne, blago v pošiljkah še ni bilo sproščeno v prosti promet v EU, s čimer še vedno gre za ‘neunijsko’ blago, ki v območje EU brez izvedbe uvoznih carinskih formalnosti ne sme vstopiti. V carinskih postopkih namreč ne obstajajo razlike med pošiljkami z IOSS in pošiljkami brez IOSS.”
Novinarji spletnega portala Žurnal24 so vprašanje naslovili tudi na GLS, kjer so jih vprašali ali tudi pri pošiljkah, ki so deklarirane kot IOSS, zaračunajo stroške carinskega posredovanja?
Odgovorili so jim:
”V konkretnem primeru, ki ste ga navedli v svojem vprašanju, stranka v Sloveniji ne plača ničesar.”