
POZOR: Tretji val naj bi se uradno začel! Poglejte kaj so slovenski strokovnjaki napovedali…
Janez Janša je sporočil, da vse več podatkov nakazuje, da smo na začetku tretjega vala epidemije.
Strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan so pripravili nove projekcije širjenja okužb.
V Sloveniji epidemija predvidoma stagnira, ocenjeno reprodukcijsko število je približno R = 1,0. Tedensko povprečje dnevno potrjenih oseb je 719.
Zasedeneost bolnišničnih kapacitet počasi upada, število dnevno pozitivnih oseb, starejših od 65 let pa se je predvidoma ustalilo.
Pri trenutnih pogojih ne morejo napovedati, kdaj bo število novookuženih padlo pod 300, da bi epidemiologi znova lahko sledili vsem stikom.
FOTO: IJS
Pravijo, da so negotovosti prevelike, saj nas dohitevajo in verjetno že prehitevajo novi, bolj kužni sevi, ki se hitro razmnožujejo v trenutnih pogojih.
Ocenjujejo, da se približno vsakih devet dni prekuži en odstotek populacije.
V prvem valu se je okužil približno vsak stoti prebivalec. Na vrhuncu je bil delež kužnih okrog 0,35 odstotka prebivalstva.
V drugem valu pa se je okužila približno tretjina prebivalstva.
Delež kužnih je trenutno približno 2 odstotka prebivalstva oziroma prb. vsak petdeseti prebivalec.
Nakazuje se, da bi novi sev lahko postal dominanten v drugi polovici marca. Takrat bi se krivulje spet lahko obrnile navzgor.
FOTO: IJS
Trenutno se nahajamo v oranžni fazi.
Dokler epidemija ne bo začela vidno upadati, pri institutu ne bodo podajali napovedi za prehode v barvaste faze. Negotovosti so namreč prevelike.
Vpliv cepljenja na dinamiko epidemije naj skoraj ne bi bil opazen, dokler ne bo precepljenih vsaj deset odstotkov prebivalcev.
Pravijo, da je kljub cepljenju izredno pomembno, da se držimo veljavnih priporočil.
Redno je potrebno zračiti zaprte prostore, uporabljati zaščitno masko, umivati in razkuževati roke, vzdrževati socialno razdaljo,…
Tako lahko najhitreje zmanjšamo število okuženih na raven, ko bo lahko učinkovito začela delovati epidemiološka služba. To pa se bo zgodilo, ko bomo imeli manj kot 300 pozitivnih oseb na dan.
Trenutno cepijo predvsem rizično populacijo, zato pričakujejo zmanjšano obremenitev bolnišničnih kapacitet.
Z ustreznim obnašanjem pa naj bi preprečili širitev virusa v preostali populaciji.