
PRESENETLJIVO! Nov državni praznik v SLOVENIJI! Poglejte, na kateri datum pade!
Poslanke in poslanci so soglasno sprejeli predlog novele zakona o praznikih in dela prostih dnevih, s katerim se 10. november določa kot nov državni praznik, dan znanosti.
Pobudo za praznik je dala znanstvena skupnost, ki meni, da bo ta pripomogel k širši prepoznavnosti pomena znanosti in znanstvenih dosežkov.
Kot je ob sredini obravnavi novele povedal državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Igor Feketija, je določitev novega praznika odziv na pobudo znanstvene skupnosti iz konca leta 2022.
Pobudo za praznik so podali Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Rektorska konferenca RS, Koordinacija samostojnih raziskovalnih inštitutov Slovenije, Inženirska akademija Slovenije ter Slovenska medicinska akademija, in sicer na podlagi predloga Odbora RS za podelitev nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni in razvojni dejavnosti. Pobudniki menijo, da bo praznik pripomogel k širši prepoznavnosti pomena znanosti in znanstvenih dosežkov ter jih približal državljankam in državljanom. Ob obeleževanju tega dne se bodo podeljevala najvišja državna priznanja in nagrade za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni in razvojni dejavnosti, poleg tega pa bodo potekali tudi drugi dogodki in prireditve, namenjeni popularizaciji znanosti, še posebej med mladimi, je povedal Feketija.
Vlada je v skladu s pobudo za dan znanosti predlagala 10. november, dan smrti slovenskega razsvetljenca, gospodarstvenika, pisatelja in mecena Žige Zoisa, po katerem so imenovane tudi najvišje državne nagrade in priznanja na področju znanstveno-raziskovalnega in razvojnega dela. 10. november je tudi Unescov svetovni dan znanosti za mir in razvoj.
Podporo uzakonitvi praznika so napovedali v vseh poslanskih skupinah. Milan Jakopovič iz Levice je poudaril, da je znanost temeljna družbena vrednota, ki si zasluži prostor, spoštovanje in tudi praznik, ter izpostavil, da je danes bolj kot kdajkoli prej ključna za reševanje velikih kriz, kot so podnebna, okoljska, zdravstvena, socialna in tehnološka. Soniboj Knežak iz SD je dodal, da smo v Sloveniji upravičeno ponosni na naše znanstvenike in znanstvenice ter da bo poseben dan namenjen promociji znanstvene dejavnosti in njenih dosežkov. Sara Žibrat iz Svobode je izpostavila, da je znanost ena od prioritet koalicije in vlade, kar se kaže tudi v dejanjih, saj so proračun za znanost podvojili. Poudarila je tudi uspeh Slovenije na evropskem razpisu za superračunalnik.
V opozicijskih strankah SDS in NSi, kjer so uzakonitev praznika sicer podprli, so opozarjali, da zgolj to ni dovolj. Zvonko Černač iz SDS je menil, da je pomembno, da znanosti damo simbolno veljavo, vendar se od odločevalcev pričakuje tudi več, zlasti odprava birokratskih ovir, ki dušijo mlade in ostale pri njihovih idejah. Aleksander Reberšek iz NSi je izpostavil, da ni dovolj samo praznik, ampak so potrebni konkretni ukrepi, da se sprejeti zakoni dejansko začnejo izvajati. Kot primer je navedel težave pri izvajanju Zoisovih štipendij, saj so mnogi starši do 11. marca še vedno čakali na odločbe in izplačila.
Vir besedila :zurnal24.si
Vir fotografije: gov.si