RAZKRITO: Bomo zaradi epidemije res dobili bone za gostilne in kavarne? Poglejte kaj so razkrili na ministrstvu….
Na spletu in socialnih omrežjih so se pojavile številne govorice, da bomo Slovenci tudi letos dobili nove turistične bone, ki pa naj bi imeli razširjeno možnost unovčevanja.
Turizem je ena od panog, ki jih je epidemija najbolj prizadela.
V Slovenski turistični organizaciji pravijo, da je v slovenskem turizmu epidemija povzročila izgubo kar sedem milijonov prenočitev.
Velik upad števila tujih prenočitev so sicer uspeli ublažiti z močno rastjo števila domačih prenočitev, ki je bila za tretjino višja kot leto prej.
V Slovenski turistični organizaciji pa se zavedajo, da je treba v slovenskem turizmu že danes uvesti spremembe, ki bodo pripomogle k večanju odpornosti ter uspešnosti turizma po krizi.
Direktor Turistično gostinske zbornice Slovenije, Fedja Pobegajlo, je povedal, da so turistične družbe v letu 2020 beležile povprečno 50 odstotni izpad prihodkov, ponekod pa je ta dosegel tudi 80 odstotkov ali več.
Domače in strokovne napovedi govorijo o večletnem okrevaju:
”Najverjetneje se bo slovenski turizem vrnil na obseg poslovanja iz leta 2019, ki je bilo rekordno leto, šele leta 2024.”
V STO pravijo:
”K rasti števila domačih gostov in njihovih prenočitev so pomembno prispevali turistični boni, vseslovenska motivacijska kampanja Zdaj je čas. Moja Slovenija in privlačna ponudba slovenskega turističnega gospodarstva.”
“K rasti števila domačih gostov in njihovih prenočitev so pomembno prispevali turistični boni, vseslovenska motivacijska kampanja Zdaj je čas. Moja Slovenija in privlačna ponudba slovenskega turističnega gospodarstva.”
V Turistično gostinski zbornici Slovenije si želijo nove izdaje turističnih bonov, ki bodo imeli razširjeno možnost unovčevanja. Prepričani so, da je v obdobju pred polnim obsegom poslovanja potrebno nadaljevati z državno pomočjo, sicer se del družb ne bo mogel izogniti stečajem in množičnemu odpuščanju.
Na vladne službe so naslovili predlog dodatnih ukrepov v pomoč turističnemu gospodarstvu, s posebnim poudarkom na povečanju obsega sofinanciranja fiksnih stroškov ter prestavitvi finančnih obveznosti za 12 mesecev.
”Želimo si tudi nove izdaje turističnih bonov z razširjeno možnostjo unovčevanja.”
Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo pa so žal razkrili da trenutno izdaje novih turističnih bonov ne predvidevajo. Neizkoriščenih je namreč ostalo še 54,1 odstotka lanskih turističnih bonov.
O možnosti razširitve namembnosti turističnih bonov pa vlada še ni določala. Na ministrstvu so potrdili, da so prejeli številni pobude s strani nekaterih turističnih storitev in znamenitosti.
Vprašali so jih tudi, če se bodo morda zgledovali na primeru Dunaja, kjer so mestne oblasti med vsa gospodinjstva razdelili bone za kavarne in restavracije.
Na ministrstvu so odgovorili, da je zaradi epidemije med najbolj prizadetimi panogami bil turizem. Posamezne države, ponekod zvezne dežele ali celo posamezne občine pa “na različne načine pomagajo gospodarstvu premagati vse izzive, s katerimi se srečuje zaradi pandemije.”
Izpostavili so, da je Slovenija uvedla turistične bone, kar je v Evropski uniji posebnost in da jih o uvedbi tega ukrepa sprašujejo tudi iz nekaterih drugih članic EU, ki želijo slediti njihovemu vzoru.
Na odločitev vlade bomo očitno morali še nekaj časa počakati.