
RAZKRITO: Grozljivo razkritje o Pelješkem mostu! Opozorila in govorice postajajo vse glasnejše: ”Hrvaške oblasti so zamižale…”
Številni hrvaški portali poročajo o pogojih, v katerih so delali delavci, ki so gradili Pelješki most.
Njihovo življenje na Hrvaškem in delovne pogoje primerjajo s suženjstvom.
Otvoritev mostu so sicer opisovali kot o uresničitvi hrvaškega sna, pa tudi o tem, da gre za povezovanje Hrvaške in Evropske unije, za spektakularen projekt za tako majhno državo.
Pojavile pa so se tudi številne kritike projekta. O tem pa se na Hrvaškem ni poročalo.
Veliko sence pada na pogoje dela za kitajske delavske na gradbišču.
Oglasili so se tudi številni evropski poslanci. Kritike se pojavljajo tudi na račun tega, da je projekt, ki ga financira Evropska unija, realizirala kitajska družba in da denar ni ostal znotraj Evropske unije.
V evropskem parlamentu so izpostavili tudi, da so delavce zaprli v poseben kamp. Omejevali so jim svobodo gibanja, samo da bi most čim prej zgradili.
Poslanec Zelenih, Daniel Freund, je razkril, da da obstajajo resni dokazi, da so pogoji dela za kitajske delavce spominjali na suženjske.
Omejevali so jim svobodo gibanja, plačani pa niso bili po tarifah, ki veljajo pri naših južnih sosedih:
”Pri projektih, ki jih financira Evropska unija, ne bi smelo prihajati do tega, da se ne spoštujeta pravo in zakoni.”
Dodal je, da nikjer v EU ni dovoljeno, da bi delavcem prepovedali, da zapustijo tabor, v katerem so nastanjeni.
”Lahko samo predpostavljam, da so hrvaške oblasti glede tega zamižale na eno oko. Šlo je za kitajske državljane, ki delajo za kitajsko državno družbo na tleh Evropske unije. Vendar to ne pomeni, da se za njih lahko ustvari skoraj paralelni svet na tleh Evropske unije samo zato, da bi čim hitreje in čim bolj poceni dokončali most. Evropska unija bi morala temeljiteje nadzhirati spoštovanje delovnega prava in spoštovanje socialne varnosti in nenazadnje tudi človekovih pravic.”