RAZKRITO: Smo res le zaradi tega za 11 dni zaprli državo? Poglejte kaj so razkrili na institutu Jožef Stefan…
Leon Cizelj iz Instituta Jožef Stefan pravi, da če se pri nas ne bi razširila angleška različica virusa, bi epidemija v Sloveniji že počasi izzvenevala.
V začetku leta, januarja in februarja, je število pacientov, ki so potrebovali bolnišnično oskrbo upadlo. Najbrž bi tako ostalo, če se ne bi pojavila angleška različica.
Tretji val pri nas namreč generira izključno angleški sev.
Brez te različice bi v Sloveniji beležili reprodukcijsko število 0,8. V mesecu in pol bi izšli iz epidemije.
S 50-odstotnim deležem angleške različice se reprodukcijski faktor dvigne na 1,2, če bi bila v Sloveniji samo angleška različica, bi bil ta faktor 1,3, kar bi bilo zelo nevarno.
Cizelj pravi, da smo na začetku drugega vala za zaviranje širjenja epidemije imeli na voljo samo ukrepe in samozaščitno obnašanje.
”V tem trenutku ti ukrepi prispevajo približno polovico zavornega učinka, prekuženost ocenjujemo, da eno tretjino, precepljenost pa okoli desetino tega učinka.”
Pravi, da je nerodno, ker nas večji delež angleške različice spravi v položaj, ko naši ukrepi, prekuženost in precepljenost niso dovolj za obvladovanje epidemije.
Tretji val bo po izračunih instituta izzvenel v približno istem času, ne glede na zaprtje ali ne.
”Ključna sta precepljenost in prekuženost, ne pa ukrepi. Z ukrepi lahko zmanjšamo pritisk na bolnišnice za nekaj sto postelj, pritisk na intenzivne oddelke pa se bo zmanjšal za okoli 50 do 60 postelj.”
Pravi še, da v teh enajstih dneh zaprtja države ne bomo videli nobenega izboljšanja pri številkah okužb.