
Slovenija POZOR! Golob brez milosti nad slovenske kadilce. Poglejte kakšne prepovedi so napovedane: ”Pustite nas že enkrat pri miru…”
Slovenski premier Robert Golob je s svojo napovedjo številne pošteno razjezil.
Pred dnevi je, na poslansko vprašanje o neusklajevanju socialnih transferjev z inflacijo, za prihodnje leto napovedal, da bodo dodatne vire v proračunu našli s trošarinami na tobačne izdelke, sladke in žgane pijače.
Cigarete bodo torej očitno še dražje, prihajajo tudi nove prepovedi.
Za STA so na ministrstvu za zdravje razkrili, da je zakon o tobačnih in povezanih izdelkih v fazi medresorskega usklajevanja.
Glavni cilji predloga zakona so prenos spremenjene direktive Evropske komisije, ki se nanaša na ogrevane tobačne izdelke, v nacionalno zakonodajo ter uvedba ukrepov za zaščito zdravja vseh, predvsem pa otrok in mladostnikov, ki vdihavajo škodljive snovi v aerosolu elektronskih cigaret.
Tudi NIJZ poziva k čimprejšnji uvedbi predlaganih sprememb.
Predlagane spremembe so usmerjene v preprečevanje oziroma zmanjševanje uporabe elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk, še posebej med mladimi.
Pri NIJZ so opozorili:
”Dejstvo, da te izdelke uporabljajo predvsem mladostniki in mladi odrasli, je zelo zaskrbljujoče, saj ima uporaba nikotina v tem starostnem obdobju številna pomembna dodatna tveganja za njihovo zdravje – zasvojenost, škodljive učinke na razvijajoče se možgane, zvišanje tveganja za uporabo drugih drog in zvišano tveganje za kajenje cigaret.”
Mladim so ti izdelki zelo dostopni.
Intenzivnost oglaševanja na spletu in socialnih omrežjih, ter dostopnost različnih arom naj bi bila ključna dejavnika, ki vplivata na uporabo teh izdelkov.
Ti izdelki so v Sloveniji mladim zelo dostopni, tudi mladoletnim, ki naj bi jih pogosto kupili brez težav.
”Imamo številna prodajna mesta tobačnih in povezanih izdelkov, kar le še povečuje dostopnost teh izdelkov.”
Poleg mladih pa so ranljive tudi druge skupine prebivalcev.
To so nekadilci zaradi zasvojljivosti nikotina, nosečnice in doječe matere zaradi škodljivih učinkov nikotina v tem obdobju ter bolniki z boleznimi srca in ožilja zaradi učinkov nikotina na srčno žilni sistem.
Pri NIJZ so zato prepričani, da se strogi ukrepi morajo sprejeti čim prej.
Po navedbah inštituta so v predlogu zakona, med ukrepi prepovedi arom v elektronskih cigaretah, izenačitev tekočin za elektronske cigarete z in brez nikotina, prepovedi značilnih arom v ogrevanih tobačnih izdelkih in slikovna zdravstvena opozorila na njihovi embalaži, regulacija nikotinskih vrečk ter uvedba sistema za obravnavo novih vrst tobačnih oziroma nikotinskih izdelkov pred prihodom na naš trg.
NIJZ pa podpira tudi uvedbo dodatnih ukrepov.
Podpirajo prepoved elektronskih cigaret za enkratno uporabo, ter tudi ukrepe za povečanje spoštovanja zakonodaje, predvsem prepovedi prodaje mladoletnim.
NIJZ podpira tudi ukrep znatnega zmanjšanja števila in vrst prodajnih mest ter omejitve lokacije prodajnih mest oziroma uvedbo izključno specializiranih trgovin z omejenim številom dovoljenj za prodajo ter okrepitev nadzora nad sestavinami teh izdelkov na našem trgu.
Podpirajo pa tudi uvedbo enotne embalaže za tobačne in povezane izdelke, vključno z embalažo naprav za uporabo, za velika slikovna opozorila na embalaži vseh tobačnih in povezanih izdelkov, prav tako za obdavčitev in redno znatno zviševanje trošarin za omenjene izdelke, vključno z napravami za uporabo, za vzpostavitev visokih cen izdelkov. Podpirajo pa tudi ukrepe za zmanjšanje oglaševanja in promocije na spletu in socialnih omrežjih.