
ŠOK! Avstrija že ZAPIRA meje!
Preventivni ukrep za zajezitev širjenja bolezni vključuje zaščito pred zelo nalezljivim virusom, ki se lahko prenaša tudi po zraku na velike razdalje.
Avstrija je zaprla 24 mejnih prehodov z Madžarsko in Slovaško zaradi izbruha slinavke in parkljevke. Ukrep bo veljal od danes in naj bi trajal do 20. maja, poročajo lokalni mediji.
Gre za preventivni ukrep za zajezitev širjenja bolezni, ki jo povzroča zelo nalezljiv virus. Ta se lahko prenaša tudi po zraku na velike razdalje in predvsem prizadene parkljaste živali, kot so govedo, prašiči, ovce in koze. Bolezen lahko povzroči velike gospodarske izgube v kmetijstvu.
Zaradi resnosti razmer v Avstriji in širši regiji se pričakuje nadaljnje usklajevanje držav članic EU za omejitev širjenja bolezni, ki bi lahko imela resne posledice za živinorejski sektor po vsej Evropi.
Madžarska je 6. marca obvestila Evropsko komisijo in države članice o potrditvi slinavke in parkljevke (SIP) v reji goveda za pridelavo mleka v bližini kraja Gyor, ob meji s Slovaško. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je že v začetku marca pozvala vse rejce, ki so v zadnjih tednih uvozili govedo z Madžarske, naj bodo še posebej pozorni na morebitne znake bolezni.
UVHVVR imetnikom živali priporoča dosledno izvajanje splošnih biovarnostnih ukrepov, kot so nošenje čistih oblačil v hlevu, karantena, čiščenje in razkuževanje prevoznih sredstev ter preprečevanje dostopa zunanjih oseb v hlev, saj so ti ukrepi ključni za preprečevanje vnosa bolezni v državo in v rejo.
Bolezen se kaže s simptomi, kot so vročina, izguba apetita, slinjenje in pojav mehurjev v ustih ter na nogah.
Na slovaško-avstrijski meji bosta tako zaprta mejna prehoda Angern-March/Zahorska Ves ter Schloss Hof/Devinska Nova Ves.
Zaprti mejni prehodi z Madžarsko pa so Andau – Jánossomorja, Andau – Kapuvar (dostop do mostu iz Andaua), Baumgarten – Sopron, Deutsch Jahrndorf – Rajka, Deutschkreutz – Harka, Deutschkreutz – Nagycenk, Halbturn – Várbalog, Halbturn – Várbalog (Albertkazmerpuszta), Klostermarienberg – Olmod, Loipersbach – Ágfalva, Lutzmannsburg – Zsira, Lutzmannsburg (Rebberg) – Zsira, Lutzmannsburg (Therme) – Zsira, Neckenmarkt – Harka, Nickelsdorf – Rajka, Nikitsch – Sopronkövesd, Nikitsch – Zsira, Ritzing (Helenenschacht) – Sopron (Brennbergbánya), Schattendorf – Ágfalva, Sieggraben (Herrentisch) – Sopron (Görbehalomtelep), Wallern – Kapuvár (Zugang zur Brücke von Wallern).
Za varovanje in nadzor mejnih prehodov so odgovorne policijske službe, poroča oe24. Podrobnosti policijskih ukrepov niso povsem jasne, vendar je avstrijska policija sporočila, da podpirajo zdravstvene oblasti v okviru obstoječega nadzora na slovaški in madžarski meji. Dosedanji ukrepi na prehodih vključujejo ustavljanje vozil, kontrolo dokumentov in kontroliranje vozil.
Na Gradiščanskem se je začel celovit program spremljanja, v okviru katerega bodo v prihodnjih tednih pregledali vseh 660 podjetij na severnem in srednjem Gradiščanskem. Program, ki bo trajal do 17. maja, vključuje tudi tedensko oddajanje vzorcev s strani dvanajstih podjetij v Deutsch Jahrndorfu, Nickelsdorfu, Halbturnu in Mönchhofu, ki tvorijo ogroženo območje zaradi bližine madžarskega mesta Levél, kjer je prišlo do izbruha bolezni. Tam velja tudi prepoved lova.
V okviru programa bodo na 660 kmetijah v “opazovanem območju” pregledali živali in preverili skladnost z ukrepi biološke varnosti, dodatne vzorce pa bodo jemali še v okoli 150 obratih. Haider-Wallner je poudarila, da je ta ukrep pomemben za zgodnje odkrivanje bolezni in preprečevanje njenega širjenja.
Predsednik gradiščanske FPÖ, Thomas Karcasony, pa je za APA izrazil nezadovoljstvo nad zaprtjem meja, saj meni, da tak ukrep vodi v paniko in ohromi gospodarstvo, podobno kot v času korone. Po njegovem mnenju bi bil “rigorozni mejni nadzor” prevoza živine bolj primeren ukrep.
Vir besedila :slovenskenovice.si, zurnal24.si
Vir fotografije: Youtube (Fotografija je simbolična)
Vir prikazane fotografije: Fotografija je simbolična