ŠOK: Slovenci POZOR: Poglejte kaj vam lahko sosed prepove, da počnete na balkonu! ”Če bi mi to upal prepovedati, bi ga…”
Številni Slovenci so skočili v zrak, ko so na spletnem portalu Predlagam vladi zagledali kar dva predloga, da bi se kajenje v večstanovanjskih stavbah prepovedalo.
V prvem predlogu je državljan predlagal, da se kajenje v večstanovanjskih stavbah povsem prepove.
Zapisal je, da zaradi onstantnega kajenja ne more koristiti balkona niti imeti odprtih balkonskih vrat.
”Si predstavljate, da kupite drago stanovanje in vam smrad kajenja is spodnjega nadstropja onemogoča normalno bivanje!”
Dodal je, da sicer razume, kako težko se je odvaditi od kajenja. Je pa zapisal, da kadilci ne zakajajo le svojih stanovanj, temveč tudi stanovanje nad tem.
Drugega državljana pa moti, da v njegovo stanovanje prihaja dim iz gostinskih lokalov v pritličju večstanovanjske stavbe.
Predlagal je, da bi kajenje lahko omejili na zunanje mize, ki so od stanovanjske stavbe oddaljene vsaj sedem metrov.
Na ministrstvu za zdravje so odgovorili na oba predloga.
Morda se bodo napovedale spremembe, saj bodo:
”pri prepovedi kajenja na drugih zunanjih prostorih bomo v prihodnje sledili usmeritvam Svetovne zdravstvene organizacije, zakonodaji EU in priporočilom stroke, potrebna pa bo tudi širša družbena razprava.”
To pa ne pomeni, dakajenja v blokih ni možno vsaj deloma urediti:
”Lastniki lahko sprejmejo hišni red, s katerim določijo pravice in obveznosti uporabnikov posameznih delov stavbe z namenom, da se zagotovijo pogoji za nemoteno uporabo teh delov, zavaruje varnost in red ter zagotovi mir in čistoča v stavbi, tako da se z njim določijo temeljna pravila sosedskega sožitja.”
V hišnem redu se lahko določi tudi, da so v bloku prepovedani hišni ljubljenčki, da se na balkonih in skozi okna ne sme stepati preprog, da v stanovanjih in na balkonih ne smejo uporabljati eksplozivnih, vnetljivih in drugih za zdravje ogrožajočih snovi, torej lahko prepovejo tudi kajenje na balkonih.
Hišni red se lahko sprejme in spreminja z navadno večino, ki jo predstavlja več kot polovica solastniških deležev etažnih lastnikov.