
ŠOKANTNO! Kakšna tragedija na SLOVENSKI srednji šoli!
PRED POUKOM SE JE ZGODILA TRAGEDIJA NA SREDNJI ŠOLI!
Na srednji šoli Jesenice se je zgodila tragedija. Po neuradnih, a preverjenih informacijah je ob začetku pouka oziroma tik pred njim skozi okno skočila 16-letna dijakinja. Zgodi se lahko marsikaj, kar za seboj pusti šok in žalost, še posebej v šolskem okolju. Zaradi občutljivosti situacije je pomembno, da so vse podrobnosti pravilno obravnavane, vključno z zagotavljanjem podpore za sošolce, učitelje in družino.
Vir fotografije: Facebook
K sreči je 16-letna dijakinja padec preživela in naj bi jo s helikopterjem odpeljali v ljubljanski Klinični center. Po informacijah naj bi za seboj pustila poslovilno pismo. Kljub temu, da je situacija zelo dramatična, v. d. ravnateljice Monika Lotrič prek svoje tajnice ni želela podati nobenih komentarjev v zvezi z dogodkom. Ob takšnih tragedijah je pomembno, da se spoštujejo zasebnost in občutljivost vseh vpletenih ter da se zagotovi ustrezna podpora tako dijakom kot zaposlenim na šoli.
V zadnjih dveh tednih sta se v duševni stiski, iz katere nista videli izhoda, znašli še dve mladoletnici. Pred dvema tednoma je podobna tragedija kot na Jesenicah pretresla dijake in zaposlene na škofjeloški gimnaziji, kjer je dekle prav tako skočilo skozi okno, vendar je tudi k sreči preživelo. Ravnateljica Ana Prevc Magušar ni želela dajati izjav, je pa povedala, da bo svetovalna delavka šole danes obiskala učenko v bolnišnici, saj si menda želi kmalu vrniti k pouku. Te tragedije izpostavljajo resnost duševnih stisk med mladostniki, kar zahteva še večjo pozornost in podporo v šolskem okolju.
Na žalost pa je 15-letnica, ki je na območju Lesc stopila pred vlak, življenje končala prezgodaj. Tudi ona naj bi za seboj pustila poslovilno pismo. Ta tragični dogodek še enkrat opozarja na nujnost skrbi za duševno zdravje mladostnikov in iskanje načinov za pomoč tistim, ki se soočajo z duševnimi stiskami. Takšne tragedije so izjemno boleče in za seboj puščajo velik šok in žalost za družino, prijatelje ter skupnost.
Smernice za ravnanje ob samomorih v šoli opozarjajo, da je predstava o tem, da bi otrok ali mladostnik storil samomor, težko združljiva s splošno predstavo o otroštvu in mladostništvu kot obdobju brezskrbnosti in radosti. Vendar pa lahko tudi v teh obdobjih nastanejo stiske, občutja nemoči, jeze in obupa, ki vodijo v duševne motnje. V nekaterih primerih se te stiske zapletejo do te mere, da se otrok ali mladostnik odloči končati svoje življenje, kar izpostavlja potrebo po občutljivem in strokovnem ravnanju v šolah, ko se takšna tragedija zgodi.
Tveganje za samomor narašča s starostjo, saj je samomor zelo redek med otroki, vendar se začne pojavljati z večjo pogostostjo v času mladostništva, zlasti po petnajstem letu starosti. V starosti od 15 do 29 let je samomor drugi najpogostejši vzrok smrti, tako v svetovnem merilu kot v Sloveniji. V Evropski uniji pa je samomor drugi najpogostejši vzrok smrti tudi v starostni skupini od 10 do 19 let. V obdobju med 2008 in 2018 je v Sloveniji zaradi samomora umrlo 88 otrok in mladostnikov, med njimi 11 v starostni skupini od 10 do 14 let ter 77 v starostni skupini od 15 do 19 let.
Te številke so alarmanten opomnik o nujnosti obvladovanja duševnih stisk in zagotavljanja podpore mladostnikom, da bi preprečili podobne tragedije. Smernice za šole vključujejo postopke za obravnavo takšnih primerov, da bi se ustrezno odzvali in podprli tako druge učence kot tudi zaposlene, ki se znajdejo v tej zahtevni situaciji.
Sanjarjenje o smrti in pogosto razmišljanje o njej sta lahko del normalnega razvoja v otroštvu in mladostništvu. Vendar pa, kadar tovrstno razmišljanje postane način spopadanja z duševnimi stiskami, to presega meje normalnih razvojnih značilnosti. Če otrok ali mladostnik vidi smrt ali samomor kot rešitev za svoje težave, je to znak, da so nastopili resni duševni problemi, ki potrebujejo strokovno pomoč.
Samomorilna razmišljanja so pri otrocih zelo redka, a kljub temu moramo biti nanje izjemno pozorni, saj lahko hitro prerastejo v resno stisko. Pomembno je, da takšna razmišljanja ne spregledamo, saj otroci še nimajo povsem razvitega abstraktnega mišljenja, kar pomeni, da ne dojemajo smrti kot dokončne in ne morejo v celoti razumeti njenih posledic, kot to počnejo odrasli ali mladostniki.
Zaradi tega je ključnega pomena, da v primeru sumov na samomorilna razmišljanja pri otrocih takoj poiščemo strokovno pomoč, da se zagotovijo ustrezni ukrepi in podpora. NIJZ opozarja na nujnost zgodnjega prepoznavanja teh težav in pravočasnega ukrepanja, da bi otroku omogočili ustrezno pomoč in preprečili morebitno tragedijo.
Prvo in najpomembnejše dejanje pri soočanju z duševnimi težavami otrok ali mladostnika je, da pravočasno poiščemo pomoč. Prvi vir strokovne pomoči je izbrani osebni zdravnik, ki bo ocenil stanje in po potrebi predpisal ustrezno zdravljenje. Zdravnik lahko otroka napoti tudi k specialistu, kot so klinični psihologi, psihiatri ali druge oblike pomoči, ki so primerne za specifične težave.
Pomembno je, da se na znake duševnih stisk odzovemo hitro in resno, saj zgodnja pomoč lahko prepreči resnejše posledice. Strokovna podpora, bodisi skozi terapijo, svetovanje ali zdravljenje, lahko igra ključno vlogo pri okrevanju in izboljšanju duševnega zdravja.
Vir besedila :zurnal24.si
Vir fotografije: Facebook
Prikazana fotografija je simbolična, vir: Youtube