POZOR: Po prvem kliku nikar več ne tankajte svojega avtomobila! Poglejte zakaj…
Pri AMZS so že pred časom poudarili, da morajo njihove terenske službe velikokrat posredovati, ker voznikom med potjo zmanjka goriva. To so tudi vsakodnevni dogodki.
Slabo delujoči merilniki goriva so zelo pogost vzrok, da se vozniki uštejejo, koliko kilometrov lahko še prevozijo z gorivom.
Če je nivo goriva v rezervoarju prenizek, sistem za gorivo pri vožnji skozi ovinke ali po klancu lahko zajame zrak, kar povzroči padec tlaka v sistemu, zaradi česar lahko motor ugasne ali pa cuka.
Večina rezervoarjev ima posebno oblikovano zbirno posodo, ki lahko ta pojav do neke mere prepreči, a lahko tudi v njej zmanjka goriva, saj je tam prostora le za pol do liter goriva.
Če ste vozilo parkirali na klancu pa lahko gorivo odteče stran od črpalke. Če ta ne doseže dovolj goriva, motorja ne boste mogli zagnati, oziroma bo vžig močno otežen.
Na drugi strani pa vas verjetno zanima, kaj se lahko zgodi, če polnimo rezervoar povsem do vrha. Saj veste kako je. Na črpalki polnite gorivo, ko zaslišite prvi klik. Večina nas je prepričanih, da lahko v posodo dotočimo še kakšen dodaten liter, zato nadaljujemo s polnjenjem.
Brian Cooley iz Roadshowa pa pravi, da obstajajo razlogi zakaj tega ne smete početi.
Pojasnil je, da se na črpalki lahko poveča znesek natočenega goriva, ki pa sploh ne vstopi v posodo. S tem pa seveda mečete denar skozi okno. Črpalke so namenjene avtomatskemu ustavljanju, ko zaznavajo spremembo zračnega tlaka med polnjenjem rezervoarja.
Če boste po prvem kliku še naprej dodajali gorivo, lahko pušča skozi prelivno cev na tla, lahko pa gre skozi cev za polnjenje in se vrne v črpalko za gorivo.
S tem početjem pa lahko naredite tudi škodo lastnemu sistemu za oskrbo z gorivom, ki ima nalogo, da gorivo iz posode ne izpari.
Delimo ta nasvet tudi med prijatelje in družino. Zakaj bi metali težko prislužen denar dobesedno skozi okno?