
RAZKRITO: Se Slovencem obetajo novi turistični boni? Poglejte kaj so razkrili: ”Slovenija je za pomoč turizmu…”
Po omejitvah zaradi epidemije je slovenski turizem leto začel pozitivno.
Zaradi vojnih razmer v Ukrajini pa so se razmere močno spremenile.
Sedaj je močno vprašljiv prihod turistov iz bolj oddaljenih držav. Potrebno bo okrepiti promocijo v Sloveniji in v bližnjih državah.
V.d. generalne direktorice direktorata za turizem na gospodarskem ministrstvu Ksenija Flegar je na okrogli mizi z naslovom Pokoronska oživitev slovenskega turizma dejala, da bo država še naprej pomagala slovenskemu turizmu.
Morda bomo Slovenci dobili tudi nove turistične bone. Ob tem je sicer dejala, da ta ukrep še preučujejo, zato podrobnosti ni mogla razkriti:
”Slovenija je za pomoč turizmu v času pandemije covida-19 namenila milijardo evrov. Zdaj bo pomagala tudi tistim panogam, npr. sejemskemu turizmu, mestnim hotelom, ki od pomoči niso imeli veliko. Do konca meseca bo zunaj razpis, ki predvideva 10 milijonov evrov pomoči za vse iz omenjenih panog, ki jim je promet padel za več kot 75 odstotkov.”
Direktor Turistično gostinske zbornice Slovenije Fedja Pobegajlo je pozdravil pomoč države, bil pa je kritičen do tega, kako se jo je razdelilo.
”Razen bonov nismo bili deležni konkretne pomoči države. Tudi prej omenjeni razpis tega ne bo spremenil, saj je 75-odstotni padec prometa kot pogoj za pomoč postavljen previsoko. Poleg tega pa je tempo sprejemanja ukrepov v primerjavi z nekaterimi drugimi državami prepočasen.”
Opozoril je tudi na previdnost evropskih turistov.
”Evropa, tako kot ostali svet, še vedno okreva po pandemiji covida-19, poleg tega pa smo priča valu podražitev, kar dodatno prispeva k negotovosti glede potovanj, čeprav raziskave kažejo, da si Evropejci močno želijo potovati.”
Predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Blaž Cvar pa je dejal:
”V gostinstvu in turizmu smo kritični do razdeljevanja pomoči s strani države. Številni gostinci, ki so se v koronskih razmerah preusmerili na dostavo oz. prevzem hrane, so delali z višjimi stroški, da bi preživeli. Z delom so ustvarili tudi neke prihodke, zaradi katerih bodo številni zdaj morali vračati pomoč. To pa lahko številne pahne čez rob.”
Dodaj je, da le padec prihodkov ne sme biti kriterij za upravičenosti do pomoči.