
RAZKRITO: Takšne stranske učinke naj bi imelo cepivo proti Covid 19! Ta cepiva bodo…
Na spletu in socialnih omrežjih so se pojavile številne teorije zarote in strah pred cepivom, katerega so očitno končno odkrili.
Po svetu je trenutno 54 cepiv, ki so v klinični fazi raziskav, od tega jih je 12 v 3. fazi raziskav.
Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani je na novinarski konferenci povedal, da še nobeno cepivo ni bilo odobreno s strani evropske in ameriške agencije za zdravila.
Na svetu je trenutno začasno odobrenih šest cepiv, ki so jih odobrile nacionalne agencije. Štiri na Kitajskem in dve v Rusiji.
Ta cepiva se uporabljajo tudi v Združeih Arabskih Emiratih, Katarju in Argentini. Štrukelj je pojasnil:
”Ne vemo pa, ali so ta cepiva varna in učinkovita, saj so preskočila tretjo fazo kliničnega preizkušanja. Upamo, da bo z njimi vse v redu, a nimamo še dovolj podatkov.”
Razvijajo se cepiva tudi z novimi tehnologijami RNA in DNA, kjer se uporabi genski zapis virusa, samo tisti protein, s katerim se virus pripne na človeško celico.
Ob prejetju cepiva bodo naše mišične celice dobile informacijo, da mora celica narediti virusni protein. Takrat ga naš imunski sistem spozna in začne tvoriti protitelesa, aktivirajo pa se tudi limfociti.
Štrukelj pravi, da so takšna cepiva bolj učinkovita od klasičnih, imajo pa tudi manj stranskih učinkov.
Veliko ljudi pa vseeno še skrbi varnost teh cepiv. Po nekaterih anketah naj se več kot polovica Slovenije ne bi želela cepiti.
Štrukelj je povedal, da so bila cepiva res razvita precej hitro, a morajo kljub temu prestati vse faze kliničnega testiranja.
”Deset let sem deloval kot ekspert pri Evropski agenciji za zdravila, te skupine so sestavljene iz strokovnjakov iz držav EU. So neodvisne, stik s farmacevtsko industrijo je prepovedan. Zato se bom takoj cepil, ko bodo ugotovili, katero cepivo je varno.”
Dodal je, da vsaka nova tehnologija potrebuje čas, da jo ljudje sprejmejo. Meni, da ima vsak pravico odkloniti cepljenje, vendar pa se mora pozanimati, kaj s tem dela.
Stranskih učinkov cepiv, ki so izdelana z novo tehnologijo, naj bi bilo bistveno manj kot pri klasičnih cepivih. Vključujejo bolečino na mesto vboda, rahlo povišano telesno temperaturo in občasno glavvobol.
Štrukelj upa, da bo kmalu na voljo več različnih cepiv.
Opozoril pa je, da bomo kljub cepivu še vedno morali upoštevati vsa pravila glede omejevanja širjenja virusa. Velik izziv pri cepljenju bo tudi logistika, saj morajo nekatera cepiva shranjevati pri zelo nizkih temperaturah.
Zdravstveni minister Tomaž Gantar je napovedal, da prvo cepljenje napoveduje že prihodnji mesec, Štrukelj pa pri takšnih napovedih ostaja bolj previden:
”Zelo bom vesel, če se bodo ministrove napovedi uresničile, a mislim, da je bolj realno, da bo treba počakati še nekaj mesecev, da bo cepivo prišlo v Slovenijo. Sam pričakujem, da bo to v januarju ali februarju, mogoče celo v marcu, saj ta trenutek nimamo odobrenega niti enega cepiva še.”