VIDEO: Minister Rončević je popenil – Tako jih je napel Asti Vrečko – Tako se je odzvala šokirana Asta
Politična razprava o muzeju osamosvojitve se je po odločitvi vlade znova razplamtela. Vlada Janeza Janše je namreč na seji sprejela sklep o ponovni ustanovitvi samostojnega javnega zavoda Muzej slovenske osamosvojitve. Hkrati je ustanovila tudi Muzej novejše zgodovine Slovenije. Spomnimo, da je Golobova vlada pred tremi leti muzej osamosvojitve združila z drugim muzejem in ga vključila v širšo institucijo.
Odločitev je hitro naletela na kritike opozicije. Koordinatorica Levice Asta Vrečko je bila do poteze vlade zelo ostra. Poudarila je: »Gre za ideološki projekt za poveličevanje Janeza Janše in njegovih prijateljev za pisanje zgodovine po meri SDS in njihovih političnih sopotnikov. Osamosvojitev je last vseh in je eden najpomembnejših dogodkov naše zgodovine. Zato tudi spomin nanjo in ne obeleževanje državnega praznika ne muzej ne sme biti privatiziran s strani ene stranke in njenega voditelja. Kar znova počne Janševa vlada je politika razdvajanja. Muzeji pa so po svoji definiciji prostori združevanja, odprtosti in dialoga. Takšne poteze niso niti domoljublje niti državotvorne. Že drugič je bil nov muzej ustanovljen na hitro brez javne razprave, brez strokovnih podlag, brez zbirke in prostorov. V prejšnji Janševi vladi so nasprotovala ustanoviti vsa strokovna društva in tudi dobršni del domoljubnih veteranskih organizacij. Sloveniji obdobje osamosvojitve in nastanek slovenske države pokrivajo že številni muzeji in državni arhivi.«
.@AstaVrecko o ustanavljanju muzeja brez zbirke za poveličevanje Janše in prijateljev. pic.twitter.com/M9TY9zVjii
— Levica (@strankalevica) June 23, 2026
Na njene besede se je prek omrežja X odzval minister za izobraževanje, znanost in mladino Borut Rončević, ki je zapisal: »Z veseljem sem na vladi glasoval za sklep o ustanovitvi muzeja, ki je namenjen osamosvojitvi. Sramotno je, da ga je vaša vlada ukinila in da smo ga morali ponovno ustanavljati.«
Z veseljem sem na vladi glasoval za sklep o ustanovitvi muzeja, ki je namenjen osamosvojitvi.
Sramotno je, da ga je vaša vlada ukinila in da smo ga morali ponovno ustanavljati. https://t.co/xgiVvydkWZ
— Borut Rončević (@BorutRoncevic) June 23, 2026
S tem pa polemike še ni bilo konec. Asta Vrečko mu je kmalu vrnila odgovor in zapisala: »Sramota in nedržavotvorno je, da je bil že v prejšnji vladi ustanovljen javni zavod brez strategije, brez javne razprave, brez strokovne podpore in brez zbirke. Takega ponižujočega odnosa si obdobje osamosvojitve ne zasluži. Gradivo je že v drugih muzejih in državnih arhivih. Tudi redno delajo razstave in izdajajo publikacije. Njih ni nihče spet nič vprašal. Muzeji so strokovne institucije. Ukvarjajo se z zbirkami, zbiranjem in interpretiranjem gradiva. Ničesar se ni ukinilo, ampak združilo, nastal je nov oddelek, kustosi in dokumentalisti pa so raziskovali, delali intervjuje ipd. v Muzeju novejše in sodobne zgodovine. Ne pa kot nazadnje v najeti pisarni pod nekim blokom, brez strokovnjakov in brez zbirke. Sedaj se vse ponavlja, samo da je tokrat vlada oz ministrstvo za svoj ideološki projekt uporabilo kar prostore namenjene nevladnim organizacijam, ki vemo, da so Janševi vladi trn v peti.«
Sramota in nedržavotvorno je, da je bil že v prejšnji vladi ustanovljen javni zavod brez strategije, brez javne razprave, brez strokovne podpore in brez zbirke. Takega ponižujočega odnosa si obdobje osamosvojitve ne zasluži. Gradivo je že v drugih muzejih in državnih arhivih.… pic.twitter.com/XMmlFuET1Y
— Asta Vrečko (@AstaVrecko) June 23, 2026
