POZOR: Če načrtujete dopust na Hrvaškem ali kje drugje v tujini, si morate prebrati tole!
Tudi sami spadate med tiste, ki letošnji dopust načrtujejo na Hrvaškem ali kje drugje v tujini?
Kaj se zgodi, če se v tujini okužite s koronavirusom? Kdo krije stroške?
Pri ZZZS so povedali:
”Obseg pravic v času začasnega bivanja v tujini ostaja tudi v času pandemije nalezljive bolezni covid-19 enak in obsega nujne in potrebne zdravstvene storitve v državah EU, EGP in Švici ter nujno zdravljenje in nujne zdravstvene storitve v drugih državah.”
Postopek uveljavljanja pravic do zdravstvenih storitev pa je odvisen od tega, v katero državo potujemo.
V državah članicah Evropske unije in v Švici imajo zavarovane osebe med začasnim bivanjem pravico do nujnih in potrebnih zdravstvenih storitvah. Pravico do teh storitev lahko izkoristimo neposredno le pri zdravnikih in zdravstvneih ustanovah, ki so del državne, javne zdravstvene mreže. Zdravstvene storitve uveljavljamo z evropsko kartico.
V državah, s katerimi ima Slovenija sklenjene meddržavne sporazume o socialnem zavarovanju, imajo zavarovane osebe med začasnim bivanjem pravico do nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči pri zdravnikih, ki so del javne, državne zdravstvene mreže.
”Zdravstvene storitve v teh državah zavarovane osebe uveljavljajo z evropsko kartico in pripadajočim spremnim dopisom, v Avstraliji je treba k evropski kartici priložiti tudi potni list.”
”V nekaterih državah se mora zavarovana oseba pred uveljavljanjem zdravstvenih storitev zglasiti pri uradu zdravstvene zavarovalnice v kraju začasnega bivanja.”
Če pa se odpravljate v kakšno drugo državo, kot so naprimer ZDA, Turčija, Egipt, imate zavarovane osebe pravico do nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči.
V teh državah pa evropska kartica ne velja. Pri ZZZS zato svetujejo sklenitev komercialnega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini.
Če pa se odpravljate v Veliko Britanijo pa lahko do 31. decembra 2020 zdravstvene storitve uveljavljate z evropsko kartico, saj tam velja prehodno obdobje po izstopu Združenega kraljevstva iz EU.
Veliko Slovencev se bo tudi letos odpravilo na Hrvaško. Tam pa je potrebno biti zelo pozoren pri uveljavljanju pravic z evropsko kartico.
FOTO: Siol.net
Pomoč morate poiskati pri zdravstvenih ustanovah, ki imajo sklenjeno pogodbo s HZZO.
Pri ZZZS opozarjajo:
”Posebej velja opozoriti, da tako imenovane turistične ambulante na Hrvaškem nimajo sklenjene pogodbe s HZZO, zato je treba v teh ambulantah stroške opravljenih zdravstvenih storitev v celoti plačati in jih ni mogoče uveljavljati z evropsko kartico.”
”Turistične ambulante imajo jasno vidno obvestilo o neupoštevanju evropske kartice. Nekatere turistične ambulante so v prostorih zdravstvenih domov, zato morajo biti zavarovane osebe še posebej pozorne, ali so obiskale ambulanto, ki ima sklenjeno pogodbo s HZZO in ki sprejme evropsko kartico.”
Obvestimo o tem še prijatelje in družino. Da ne bo nepotrebnih stroškov in zapletov.